چرا عیار طلا اهمیت دارد؟

۲۵ تیر ۱۴۰۱
عیار طلا برای میزان خلوص بودن طلا است یعنی هر چه طلا عیارش بالاتر باشد خالص تر است که از این طلای خالص برای ساخت زیورآلات نمی توان استفاده کرد چون بسیار نرم و شکننده است.

عیار طلا برای میزان خلوص بودن طلا است یعنی هر چه طلا عیارش بالاتر باشد خالص تر است که از این طلای خالص برای ساخت زیورآلات نمی توان استفاده کرد چون بسیار نرم و شکننده است به همین دلیل آن را با آلیاژهای دیگر ترکیب می کنند تا محکم و قابل ساخت باشد که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی چرا عیار طلا اهمیت دارد می پردازیم؟

 

عیار طلا چیست؟

در مورد  چرا عیار طلا اهمیت دارد می توان گفت که عیار درجه خلوص قطعه طلا را مشخص می کند و همچنین واحد اندازه گیری خلوص آلیاژهای طلا می باشد.

برای شناسایی عیار طلا از اعداد مختلفی استفاده می شود که در ایران طلای ۱۸ عیار بسیار پر فروش است و در کشورهای عربی طلای ۲۴ عیار بسیار پر فروش است.

پس عیار طلا از ۸ تا ۲۴ متفاوت می باشد که بهترین عیار ۱۸ است که معادل ۷۵ درصد طلای خالص در آن وجود دارد . در طلای ۲۴ عیار درجه خلوص آن 99/9 درصد است و در ۲۱ عیار ۸۷/۵ درصد و در ۲۲ عیار ۹۱/۶ درصد طلا وجود دارد.

مطالب مرتبط: طلای 18 عیار چگونه ساخته می شود؟

 

عیار طلا چیست؟

 

محاسبه درصد خلوص طلا

محاسبه خلوص طلا به دو روش انجام می شود :

روش اول: طلای خالص را باید ۱۰۰۰ در نظر بگیرید یعنی ۱ کیلوگرم یا ۱۰۰۰گرم وزن خالص حالا اگر طلای خالص ۵۰/۷ یعنی ۱۰۰۰ گرم یا ۷۵۰ گرم یا ۷۵٪ طلای خالص می باشد که بقیه آن از آلیاژ به کار رفته در آن است.

روش دوم: در این روش ۲۴ عیار طلای خالص را همان ۱۰۰۰ در نظر بگیرید و طلای ۱۸ عیار همان ۷۵۰ گرم است که با یک تناسب ساده عیار طلا را می توان حساب کرد و می توان گفت طلای ۱۴ عیار حدود ۳/۵۸ طلا و ۰۷/۴۱ آلیاژ دارد.

 پس بطورکلی طلا ۱۸ عیار همان ۷۵۰ است و طلا ۲۴ همان ۱۰۰۰طلای خالص می باشد. به همین منظور شما می توانید با کارشناسان تاج گلد که یکی از پرفروش ترین گالری طلا در تهران است به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنید و مشاوره بگیرید.

 

چرا در ایران طلای ۱۸ عیار بسیار پر فروش است ؟

در کشور ایران طلای ۱۸ عیار کاربرد بسیاری دارد چون هر چه عیار طلا بیشتر باشد رنگ آن زرد تر است و انتخاب و نوع عیار طلا بستگی به بافت فرهنگی و منطقه می باشد.

در جنوب ایران طلای ۲۱ و ۲۲ کاربرد بیشتری دارد و در یزد طلای ۲۰ عیار بسیار پر فروش است. در تهران از طلای ۱۸ عیار بسیار استقبال می شود و طرفداران بسیاری دارد و در شهرهای مختلف ایران تنوع در رنگ و خلوص طلا بسیار وجود دارد.

 

عیار طلا را چگونه می سنجند؟

راه های مختلفی برای سنجش عیار طلا وجود دارد که یکی از آنها سنگ محک است که در هر طلافروشی از آن بسیار استفاده می شود . در روش سنتی عیار پایین تر از ۱۴ با اسید نیتریک خالص و عیار بالاتر از ۱۴ را با تیزاب سلطانی یا مخلوط اسیدنیتریک و نمک طعام سنجیده می شود.

 

روش اسپکتروفتومتر

در این روش مقداری از طلا را وزن کرده و در تیزاب سلطانی حل و با مقایسه با استانداردهای مختلف و کشیدنی منحنی می توان عیار طلا را بدست آورد. برای سنجش عیار شمش و طلای آب شده را جدا و به آزمایشگاه فرستاده می شود و عمل عیارسنجی روی آن انجام می شود.

 

روش اسپکتروفتومتر

 

عیار طلا استفاده شده به هنگام فروش چگونه محاسبه می شود؟

عیار طلا در زمان خرید و فروش طلا مسئله بسیار مهمی است و در قیمت طلا تاثیرگذار است و در زمان فروش عیار طلا به جای ۷۵۰ ، ۷۴۰ محاسبه می شود.

یعنی ۳/۱ درصد زیر قیمت ۱۸ گرم عیار طلا است چون طلا دست دوم است و استفاده شده است و جرم گرفته و کثیف شده و کمتر از ۷۵۰ حساب می شود یعنی خلوص طلا از خالص آن کم می شود.

که به همین منظور شما می توانید به سایت تاج گلد که یکی از مراکز گالری طلا در تهران است مراجعه کنید و نحوه خرید و سفارش انواع زیورآلات طلا را مشاهده نمایید.

 

سخن پایانی

 موضوع چرا عیار طلا اهمیت دارد را بررسی کردیم و فقط کافی است از طلافروشی های معتبر طلای خود را خریداری کنید که به همین منظور شما می توانید با گالری طلا در تهران تاج گلد ارتباط و از نحوه سفارش انواع زیورآلات طلا اطلاع حاصل کنید.

عضویت در خبرنامه تاج
برای اطلاع از تخفیف‌ها، فروش‌های ویژه و پیشنهادهای تاج، در خبرنامه‌ی ما عضو شوید.