کد طلا چیست؟

۱۴ فروردین ۱۴۰۱
کد طلا نشان دهنده میزان عیار یا خلوص طلا می باشد که به شیوه های مختلفی روی طلاها حک شده است که این کدها تایید اصالت طلا می باشد به همین منظور ما در این مقاله به بررسی کد طلا چیست می پردازیم.

کد طلا نشان دهنده میزان عیار یا خلوص طلا می باشد که به شیوه های مختلفی روی طلاها حک شده است که این کدها تایید اصالت طلا می باشد به همین منظور ما در این مقاله به بررسی کد طلا چیست می پردازیم.

کدهای مختلف روی طلا نشانه چیست ؟

به صورت کلی در مورد کد طلا چیست باید گفت که معمولا روی طلا دو نوع کد وجود دارد یکی کد طلا و دیگری مارک سازنده آن می باشد مثلا حرف T  نشان دهنده ساخت تهران است و یا حرف E نشان دهنده طلای اصفهان است مثلا کد T488  مشخص کننده این است که این طلا در تهران و عدد ۴۸۸ شماره واحد تولیدی است .

چه کدهایی روی طلا حک می شود؟

در مورد کد طلا چیست می توان به این موضوع اشاره کرد که کد طلا نشان دهنده عیار طلا است مانند K24  که نشان می دهد طلا ۲۴ عیار است یعنی ۹۹/۹۹ درصد طلای خالص دارد و حرف انگلیسی K  هر چه عدد کنار آن بیشتر باشد نشان دهنده طلا خالص تر است و با هیچ فلزی ترکیب نشده است . طلای ۱۸ عیار یاk18  دارای ۱۸ واحد طلا و ۶ واحد فلزات دیگر مانند مس می باشد که خلوص آن ۷۵ درصد است.

طلای ۱۴ عیار یعنی K14  که ۱۰ واحد فلزات دیگر در آن وجود دارد یعنی درصد خلوص آن ۳/۵۸ درصد است . طلای 12 عیار که K12 است از ۱۲ واحد فلزات دیگر تشکیل شده است و خلوص طلای آن ۵۰ درصد است. طلای ۱۰  عیار یا K10  دارای ۱۰ واحد طلا و ۱۴ واحد فلزات دیگر می باشد و خلوص طلای آن ۷/۴۱ درصد است که کم عیارترین نوع طلا است و در کشور ایران طلا ۱۸ عیار است که با عدد ۷۵۰ نشان داده می شود که برای خرید دستبند طلا زنانه ۱۸ عیار شما می توانید با تاج گالری ارتباط برقرار کنید .

آیا کد طلا نشان دهنده اصل بودن آن است ؟

در مورد موضوع کد طلا چیست باید به این مسئله توجه کرد که هر مصنوعی از جنس طلا باید کد شناسایی داشته باشد و در غیر این صورت جزو طلای اصل محسوب نمی شود مثلا بعضی از طلاها فقط روکش طلا دارند که از کد GP استفاده می شود مانند GP 14Kیعنی روکش با طلای۱۴ عیار است و تنها راه تشخیص خلوص طلا این است که نزد طلافروش های معتبر بروید و از آنجا خرید کنید به همین منظور شما می توانید برای خرید دستبند طلا زنانه با کارشناسان تاج گالری ارتباط برقرار کنید.

عیار طلا به صورت عدد

طلای رایج در آمریکا ۱۴ عیار است و طلای رایج در ایران ۱۸ عیار است که با عدد ۷۵۰ نشان داده می شود و کمتر از این عدد دیگر طلا نیست و کدهای حک شده بر روی طلا ۵۰۰ ، ۳۷۵، ۷۵۰ ، ۵۸۵، ۵۸۳ ، ۹۱۶ ، ۹۵۸ ، ۹۹۹است و کدهای حک شده بر روی نقره ۸۰۰ ، ۸۳۰ ، ۸۷۵ ، ۹۲۵ ، ۹۶۰ ، ۹۹۹ است و کدهای حک شده بر روی پلاتین ۹۹۹ ، ۹۵۰ ، ۹۰۰ و ۸۵۰ می باشد که تمام این کدها نشان دهنده طلا بودن یا نقره و پلاتین می باشد.

اگر طلای کد نداشت چه باید کرد؟

در مورد درج کد طلا چیست روش های گوناگونی وجود دارد که بهترین روش استفاده از اسید نیتریک است که عیارهای پایین تر از ۱۴ را توسط اسید نیتریک غلیظ و عیارهای بالاتر از ۱۴ را توسط مخلوط اسید نیتریک و نمک طعام می سنجند البته از سنگ کوارتز هم برای محک طلا استفاده می کنند بنابراین توصیه ما به شما این است که برای تست عیار طلا به فروشگاه تاج گالری مراجعه فرمایید تا از خرید دستبند طلا زنانه و سایر طلاها اطمینان حاصل کنید.

سخن پایانی

کد طلا چیست موضوع بسیار مهمی است برای کسانی که خریدار طلا می باشند و کد ایرانی بودن طلا و کد شهر آن روی اکثر مصنوعات طلا دیده می شود و علاوه بر اینها فاکتور طلا بسیار مهم است چون در فاکتور قیمت خام طلا ، اجرت ، کد شناسایی ، سود و مالیات درج شده است به همین منظور شما می توانید برای خرید دستبند طلا زنانه به سایت تاج گالری مراجعه و نحوه خرید و سفارش این طلا و طلاهای دیگر را مشاهده نمایید و یا به صورت حضوری به فروشگاه تاج گالری مراجعه کنید .

عضویت در خبرنامه تاج
برای اطلاع از تخفیف‌ها، فروش‌های ویژه و پیشنهادهای تاج، در خبرنامه‌ی ما عضو شوید.